Categories
Genel

Ciro endeksinde artış

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın mart ayına ait ciro endekslerini açıkladı.Buna nazaran, takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat …

Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın mart ayına ait ciro endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet bölümleri yekun ciro endeksi, martta geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 20,8 yükseldi.

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış yekun ciro endeksi ise martta bir evvelki aya nazaran yüzde 5,5 arttı.

Sanayi ve inşaat endeksleri

Endüstride takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında, martta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 25,8 artış görüldü. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi ciro endeksinde ise bir evvelki aya nazaran yüzde 5,3 artış görüldü.

İnşaat kesiminde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksinde artış, martta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış inşaat ciro endeksi de bir evvelki aya nazaran yüzde 11,6 arttı.

Ticaret ve hizmet endeksleri

Takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, laf konusu ayda geçen yılın mart ayına nazaran yüzde 17, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi de bir evvelki aya nazaran yüzde 5,1 artış gösterdi.

Hizmet kolunda takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, Mart 2019’da geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 24,7 yükseldi. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış hizmet ciro endeksinde ise bir evvelki aya nazaran yüzde 4,2 artış kaydetti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *